Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vaziri Plug and Play Tech Center mintaqaviy direktori bilan startap ekotizimini rivojlantirish, universitetlar innovatsion dasturlari va ilmiy tadqiqotlarni tijoratlashtirish masalalarini muhokama qildi.
Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vaziri Kung'ratboy Sharipov Plug and Play Tech Center mintaqaviy direktori Alfredo Gomes Soriya bilan uchrashdi. Uchrashuqda Innovatsion rivojlanish agentligi faoliyat yurituvchi direktori Asror Norov va Yoshlarning innovatsion tashabbuslarini qo'llab-quvvatlash ofisi direktori Akbarxon Sobirxonov ham ishtirok etdi.
Plug and Play — Silikon vodiysi, AQShda tashkil etilgan xalqaro innovatsion platforma va venchur akselerator hisoblanadi. Platforma dunyo bo'ylab 65 dan ortiq ofisga, 600 dan ziyod korporativ hamkorga ega bo'lib, 100 000 dan ortiq startap bilan hamkorlik qiladi.
Muzokaralar davomida quyidagi yo'nalishlar bo'yicha takliflar o'rganildi:
• Oliy o'quv yurtlari ishtirokida maxsus akselerator dasturlarini tashkil etish;
• Universitetlar startaplari uchun milliy tanlovlar o'tkazish;
• Texnologiyalarni uzatish va innovatsion loyihalarni xalqaro bozorlarga olib chiqish;
• Iste'dodli yoshlarni xalqaro startap ekotizimiga integratsiya qilish.
Tomonlar hamkorlikni innovatsiyalar, startaplar va universitetlar o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan amaliy tashabbuslarga asoslash va O'zbekiston bo'ylab innovatsion tadbirkorlikni rivojlantiruvchi muhitni shakllantirish borasida kelishib oldi.

The Minister of Higher Education, Science and Innovation met with Plug and Play Tech Center's regional director to discuss startup ecosystem development, university innovation programmes, and the commercialisation of research.
Minister of Higher Education, Science and Innovation Kongratbay Sharipov met with Alfredo Gomes Soria, Regional Director of Plug and Play Tech Center. The meeting was also attended by Asror Norov, Acting Director of the Agency for Innovative Development, and Akbarxon Sobirxonov, Director of the Office for Supporting Youth Innovative Initiatives.
Plug and Play is an international innovation platform and venture accelerator founded in Silicon Valley, USA. The organisation operates more than 65 offices worldwide, partners with over 600 corporations, and engages a community of more than 100,000 startups.
The discussions explored several key areas of cooperation:
• Establishing specialised acceleration programmes with the involvement of higher education institutions;
• Organising national competitions for university-based startups;
• Technology transfer and bringing innovative projects to international markets;
• Integrating talented young people into the global startup ecosystem.
Both parties agreed to pursue practical initiatives aimed at strengthening ties between innovations, startups, and universities, as well as cultivating an environment conducive to innovative entrepreneurship across Uzbekistan.